top of page

Sosyal Medya Hesabım Çalındı Ne Yapmalıyım

Güncelleme tarihi: 23 Tem 2023

Sosyal medya kullanımı son yıllarda oldukça yaygın hale gelmiştir. İnsanlar artık saatlerinin büyük çoğunluğunu sosyal medyada geçirmektedir. İnsanlar artık günlük hayatlarını, düşüncelerini ve hatta işlerini bile sosyal medya hesapları üzerinden paylaşabilmektedir. Ancak bu durum, hesapların çalınması riskini de beraberinde getiriyor. Sosyal medya hesabınızın çalınması durumunda ne yapmanız gerektiği konusunda sizleri bilgi sahibi yapmak amacıyla bu makaleyi kaleme almış bulunuyorum. Ne yapmanız gerektiği konusuna geçecek olursak:
Öncelikle, sosyal medya hesabınızın çalındığını fark ettiğiniz anda yapmanız gereken ilk şey, hesabınızın şifresini değiştirmektir. Şifrenizi değiştirirken, güçlü bir şifre kullanmanız ve aynı şifreyi başka hesaplarda kullanmamanız da oldukça önemlidir.
Şifrenizi değiştirdikten sonra, hesabınızı geri almak için sosyal medya platformunun destek ekibiyle iletişime geçmeniz gerekiyor. Destek ekibi, hesabınızın geri alınması konusunda size yardımcı olacaktır. Ancak, hesabınızın geri alınması süreci birkaç gün sürebilir.
Sosyal medya hesabınızın çalınması durumunda, hukuki olarak da bazı adımlar atabilirsiniz. Öncelikle, çalınan hesabınıza erişimi sağlayan kişinin kimliğinin tespit edilmesi gerekmektedir. Bunun için, hukuki yollara başvurmanız gereklidir. Hukuki yollara başvurmak için, öncelikle bir avukatla iletişime geçmeniz önemlidir. Avukatınız, çalınan hesabınıza erişimi sağlayan kişinin kimliğinin tespiti ve hesabınızın geri alınması konusunda size yardımcı olacaktır.
Hukuki yollara başvurmanız durumunda, çalınan hesabınıza erişimi sağlayan kişi hakkında suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Suç duyurusu sonrasında, kişinin yakalanması ve cezalandırılması mümkün olacaktır.
Sosyal medya hesabınızın çalınması durumunda, önlem almak da oldukça önemlidir. Hesap güvenliğinizi artırmak için, iki faktörlü kimlik doğrulama gibi ek güvenlik önlemleri kullanabilirsiniz.
Sonuç olarak, sosyal medya hesabınızın çalınması durumunda yapmanız gereken ilk şey, şifrenizi değiştirmektir. Ardından, sosyal medya platformunun destek ekibiyle iletişime geçerek hesabınızı geri alabilirsiniz. Hukuki yollara başvurmak da mümkündür ancak öncelikle bir avukatla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Hesap güvenliğinizi artırmak için ise ek güvenlik önlemleri kullanmanızda fayda vardır.

Sosyal Medya Hesabının Ele Geçirilmesi Suç Mudur?


Sosyal medya hesabının hukuka aykırı olarak ele geçirilmesi başta Türk Ceza Kanunu’nun 243. maddesi kapsamında tanımlanan bilişim sistemine girme suçu olmak üzere Türk Ceza Kanunu’ndaki başka pek suçu oluşturabilir.
Bilişim Sistemine Girme Suçu(TCK 243):
’Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına hukuka aykırı olarak giren kimse 1 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.’’
Sosyal medya hesabı, bir bilişim sisteminin bir kısmı olarak değerlendirilir. Bu doğrultuda yalnızca hesabınıza izinsiz giriş yapılsa ve hiçbir işlem yapılmasa dahi bu suç oluşacaktır.
Bilişim Sistemini Engelleme, Bozma, Verileri Yok Etme veya Değiştirme Suçu (TCK 244):
‘’Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bilişim sistemi üzerindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilemez kılan, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi ise 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.’’
Bu doğrultuda örneğin sosyal medya hesabınızın şifresinin değiştirilmesi, bu suç kapsamında değerlendirilir.
Haberleşmenin Gizliliğini İhlal Suçu (TCK 132):
‘’Haberleşmenin gizliliğinin ihlal edilmesi halinde 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilir.’’
Örneğin sosyal medya hesabınızdaki mesajlaşma içeriklerinin tespit edilmesi ve okunması bu suçun oluşmasına sebebiyet verebilir.
Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Suçu (TCK 134):
‘’Kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılır.’’
Örneğin sosyal medya hesabınızda yer alan ve aleni olmayan kişisel fotoğraflar üzerinde tasarrufta bulunulması bu suçun oluşmasına sebebiyet verebilir.
Kişisel Verilerin Hukuka Aykırı Olarak Ele Geçirilmesi (TCK 136):
‘’Kişisel verilerin ele geçirilmesi halinde 2 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasına hükmedilir.‘’
Örneğin sosyal medya hesabınızda yer alan telefon numarası, mail adresi gibi aleni olmayan verilerin hesabınızı ele geçiren fail tarafından alınması halinde bu suç oluşur.
Özetle sosyal medya hesaplarının çalınması halinde temelde bilişim sistemine girme suçu olmak üzere pek çok suç oluşur.

Hangi Yasal Yollara Başvurabilirim? Ne Yapmalıyım?

Sosyal medya hesabınızın çalındığını fark ettiniz. Bu durumda önce ilgili sosyal medya şirketine bu durumu bildirmelisiniz. Sosyal medya şirketine hesabınızın çalındığını bildirdiğinizde sizden hesabınıza ait bazı bilgiler vermenizi isteyeceklerdir. İlgili sosyal medya şirketine, hesabın sahibinin siz olduğunu ve hesabınızın çalındığını ispatlamanız durumunda en geç birkaç gün içerisinde hesabınız tarafınıza iade edilmektedir.
İlgili sosyal medya şirketinden talebinize bir cevap gelene kadar geçecek olan sürede veya sosyal medya şirketince talebinizin reddedilmesi halinde ise e-devlet şifresi aracılığıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun web sayfası üzerinden şikayet edebilir ya da sosyal medya hesabına erişimin engellenmesi bir talepli dilekçe ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna fiziki başvurabilirsiniz.. Şikayet üzerine idari nitelikli soruşturma yürütülerek gerekli tedbirler alınabilir ve ilgili kanundaki gerekli şartların mevcut olması halinde kurum tarafından ilgili hesabınıza erişimin engellenmesine karar verilecektir. Bu karar derhal, en geç yirmi dört saat içerisinde uygulanacaktır. Bu anlamda çalınan sosyal medya hesabınızı artık diğer kullanıcıların görebilmesi engellenmiş olacaktır. Ancak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından verilen erişimin engellenmesi kararının ardından, sizin bu kararı 24 saat içerisinde Sulh Ceza Hakimliği’nin onayına sunmanız gerekmektedir. Aksi halde erişimin engellenmesi tedbiri kendiliğinden kalkacaktır.

Cumhuriyet Savcılığına Suç Duyurusu’nda Bulunabilirsiniz
Yukarıda ifade edilen suçlar oluştuğu için doğrudan savcılığa suç duyurusunda bulunmanız mümkündür. Yürütülen soruşturma hesabınızı çalan şahsın tespit edilmesinde oldukça önemlidir.

Hesabınızı Çalan Kişiye Karşı Tazminat Davası Açabilirsiniz.
Sosyal medya hesabınız çalındığında kişilik haklarınız ihlal edilebilmekte veya söz konusu hesabınızın çalan kişi yüzünden maddi zarara uğramanız mümkündür. Böyle bir durum mevcutsa sosyal medya hesabınızı çalan kişi hakkında maddi ve/veya manevi tazminat davası açabilirsiniz.

Tüm hukuki sorunlarda olduğu gibi sosyal medya hesabınızın çalınması durumunda da bir avukat desteğine başvurulması büyük bir önem taşımaktadır.


594 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

İnternetten İçerik Kaldırma Ve Erişimin Engellenmesi

İnternet sayesinde bilgi ve içerik paylaşımı da hızlanmıştır. Bu önlenemez bilgi ve içerik paylaşımın bir sonucu da maalesef internet ortamında kişilik hakları ihlalleri ve bilişim suçlarıdır. İnterne

1 Comment

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
Guest
Jul 27, 2023
Rated 5 out of 5 stars.

rahat bilgi erişimi için teşekkürler .

Like
bottom of page