top of page

Başkasının Telefonuna Casus Program Yüklemek Suç Mudur?

Güncelleme tarihi: 13 Şub

Bilgisayar korsanları tarafından banka hesap bilgilerinizi ele geçirmek için kullanılan casus yazılımların sadece bilgisayar korsanları  değil, bazen güvensiz sevgililer tarafından da kullanıldığını biliyoruz. Ancak başkasının telefonuna izinsiz olarak casus yazılım yüklemek suç teşkil etmektedir. Bu durumda, başkasının telefonuna veri yüklemek ve bu yolla başkasının mesajlarını okumak veya fotoğraflarını ele geçirmek ayrı ayrı suç teşkil etmektedir. Yargıtay, bu yolla elde edilen verilerin, başkasıyla paylaşılmaması şartıyla eşin suçlu kabul edilmediğini belirtmektedir. Ayrıca bu tür casus yazılımla elde edilen delillerin boşanma davasında kullanılamayacağını söyleyeyim.
Bunların dışında telefonunuzda casus yazılım olduğuna işaret eden bazı durumlar var.  Bataryanın bir anda normalden hızlı tükenmeye başlaması ve anormal mobil veri kullanımı varsa şüphelenebilirsiniz. İlk aşamada antivirüs programı yükleyerek casus yazılımı tespit edebilir ve silebilirsiniz. Ama hala şüpheleriniz devam ediyorsa, bir telefoncuya gitmeniz faydalı olacaktır.

Son zamanlarda sosyal medyada bu tür casus programların reklamını görüyorum. Denememenizi tavsiye ederim. Özellikle eşinizin, sevgilinizin telefonuna yüklemeyi düşünüyorsanız bunun suç olduğunu bilmelisiniz.

Yakınlarınız tarafından yüklenebileceği gibi çoğunlukla bilgisayar korsanları tarafından telefonunuza bulaştırılabiliyor. Bu korsanların amacı tabi ki kişisel bilgileriniz özellikle de banka hesap bilgileriniz. Telefonunuzda casus yazılım olduğunu nasıl anlayacağınızı videoda zaten anlattım .

TCK 244/2'ye göre '' Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır."


TCK 243/1" Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren veya orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adlî para cezası verilir."


TCK 132/1"Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile


cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse, verilecek ceza bir kat artırılır."



24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

İnternetten İçerik Kaldırma Ve Erişimin Engellenmesi

İnternet sayesinde bilgi ve içerik paylaşımı da hızlanmıştır. Bu önlenemez bilgi ve içerik paylaşımın bir sonucu da maalesef internet ortamında kişilik hakları ihlalleri ve bilişim suçlarıdır. İnterne

Comentarios

Obtuvo 0 de 5 estrellas.
Aún no hay calificaciones

Agrega una calificación
bottom of page